Běžecké dráhy na Lipně

K lyžování na Lipně patří vedle sjezdování také běh na lyžích. V běžeckém areálu Lipno nad Vltavou – Frymburk okolo Alpské vyhlídky, na loukách okolo Frymburku nebo na zamrzlé hladině Lipna je v zimní sezóně strojově upravováno celkem 40 km běžeckých stop pro klasický styl a bruslení. Díky rozmanitému terénu si na Lipně vyberou rekreační i fyzicky zdatnější běžkaři. Běžkařské stopy jsou udržovány na Lipensku a Šumavě z naší i rakouské strany. Jsou i vzájemně propojeny a výběr je veliký.

 

Kvalitní běžecké stopy v Černé v Pošumaví

Ve spolupráci městem Horní Planá, která vypomáhá rolbou, jsou připraveny minimálně dva okruhy.

Větší, přibližně 7 km dlouhý, vede krásným prostředím z Černé v Pošumaví přes Jestřábí, Radslav, Bližnou a vrací se zpět přes prostor tzv. „Starého lomu“. Menší okruh pak vynechává Radslav.

Běžecké stopy jsou vždy kvalitně připravené, každý víkend je využívá nejen řada přijíždějících turistů, ale též místní a chataři.

 

Běžecké stopy v areálu Lipno nad Vltavou – Frymburk

Středně náročné běžecké stopy pro klasický styl i bruslení se táhnou mezi Lipnem nad Vltavou a Frymburkem okolo Alpské vyhlídky pod vrcholem Kaliště (993 m). Najdete zde hned několik okruhů s členitým terénem, který nabízí spíše táhlá a delší stoupání, příjemné rovinky a také rychlejší sjezdy. Většina běžeckých stop v areálu Lipno nad Vltavou - Frymburk je ukryta před větrem v lese a tyto běžecké stopy jsou vhodné spíše pro pokročilejší běžkaře. Běžecké stopy jsou propojeny s běžeckým areálem na frymburských loukách.

 

Běžecké stopy ve Frymburku (frymburské louky)

Pastviny a louky okolo Frymburku nabízejí v zimě příjemné terény pro běžkování. Běžecké stopy na frymburských loukách se táhnou směrem ke střelnici a pak do osady Svatonina Lhota. Tyto běžecké stopy jsou díky své nízké náročnosti vhodné pro začátečníky, rodiny s dětmi nebo seniory.

 

Běžecké stopy na zamrzlém Lipně vedle bruslařské dráhy

Zamrzlá hladina Lipna nabízí v případě příznivých podmínek s bezpečnou tloušťkou ledu skvělé a zároveň naprosto ojedinělé možnosti k běžkování, rozběhnout se můžete prakticky kamkoli. Pokud na ledě neleží velká vrstva sněhu, je zamrzlá hladina Lipna výborná především pro bruslařský styl. Výhradně rovinnatý terén je ideální pro děti a seniory.

Běžky a Lipensko